Strona główna projektu   |   Wejście do gry   |   Forum PL

Potrzebna pomoc prawnika


Wszystko odnośnie projektu LittleBigNotes.com

Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Lambar » 4 lut 2013, o 18:19

Dzisiaj otrzymałem bardzo nietypowy list polecony.
Sprawa dotyczy wyłudzania pieniędzy, i to należy wprost podkreślić:
ktoś żeruje na pracy innych osób wykorzystując luki w prawie.

Jednakże pisząc tutaj szukam osoby, która może posiada wiedzę lub ma znajomych, którzy są w stanie doradzić co z tym fantem można począć.
Dlatego bardzo proszę o nie wypisywanie co to są za wstrętne złodzieje itp.
bo to jest rzecz wiadoma dla nas na 100%,
a tego co nie wiemy, to jak można w tej sytuacji nie zapłacić im haraczu.

Rzecz dotyczy pewnego stowarzyszenia z Poznania.
Miałem już o nich wieści od klienta, który prowadzi sklep internetowy i do niego się doczepili.
Chodzi o wyszukiwanie zapisów w regulaminach sklepów internetowych, które są niezgodne z prawem.
Nazywa się to: klauzule niedozwolone.

Dostałem 2 pozwy do sądu o 2 punkty regulaminu Little Big Notes:

1. Usługodawca zastrzega sobie prawdo do zmian w niniejszym Regulaminie.
2. Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu wystąpienia jakichkolwiek szkód po stronie użytkownika wynikających z korzystania z serwisu lub brakiem takiej możliwości itd. itp.
bo ten punkt jest dość rozbudowany, a dokładnie dotyczy on: czynników niezależnych od usługodawcy.

Za posiadanie tych punktów w regulaminie dostałem 720 zł do zapłaty.
Tylko tyle, bo na forach widziałem że ludzie o grubych tysiącach pisali.
Zapewne ten kto składał pozew patrzył na zawartość strony, więc każdego wyceniał pod siebie.

I drapię się po głowie co z tym zrobić, ponieważ:

1. LBN jak i AB to nie są sklepy internetowe,
tu nie ma sprzedaży ani towarów ani usług.
Oba serwisy są darmowe.

Ważne jest to, że w uzasadnieniu stworzyszenie pisze, że:
"Przedmiotowy regulamin zawierający zakwestionowaną klauzulę umowną powód otrzymał od konsumentów korzystających z usług pozwanego przedsiębiorcy, którzy zawarli z pozwanym stosowne umowy w oparciu o ten regulamin."

Ale z nikim umowy nie podpisywałem. Nic, żadnych usług czy towarów nie sprzedawałem.
Cały pozew wygląda na puszczany z automatu, czyli tylko podmieniają treści w zależności od klauzul i kolejny, i dalej, i jeszcze kogoś złupić.

I mam obawy że o AB też się doczepią, ponieważ do jednego z pozwów podczepili zrzut ekranu regulaminu z AB, zamiast z LBN.
Oczywiście każdy z rzutów podpisany przez zacnego prawnika zacnego stowarzyszenia wraz z podaniem daty wykonania zrzutu ekranu.
A to też świadczy o masówce, że im się w papierach miesza.

2. Druga rzecz jest taka, że gdy dowiedziałem się o tego typu praktykach,
to zmieniłem regulaminy w LBN i AB.
Było to 15 stycznia. Dowód mam taki, że tego dnia opłaciłem usługę doradztwa w zakresie sprawdzenia poprawności regulaminu.
A dzisiaj jest 4 luty.

3. Poza tym poprosiłem home.pl o wgranie na serwer możliwie najstarszych zrzutów baz danych.
W nich widać, że tych wpisów regulaminowych do których się doczepili, to już nie ma.
Czyli nie było ich zanim dostałem pozew.
Zrzuty pochodzą z nocy z 1 na 2 lutego.

Jednakże zrzuty ekranów z pozwów pochodzą z pierwszej połowy grudnia i możliwe, że cała procedura sądowa tyle trwa.
Bo zastanawiam się jaki jest czas działania wstecz prawa?
Po jakim czasie mogę usłyszeć zarzuty i jaki wpływ ma moja samodzielna zmiana regulaminu bez potrzeby straszenia sądem?


Dlatego nie wiem jak to traktować? Czy dać sobie spokój i zapłacić, bo pieniądze nie są duże?
Choć obawiam się, że zaraz pozew poleci dla AB (to sugeruje podpięcie regulaminu od AB w pozwie).
A walka w sądzie może okazać się długotrwała, a czas to pieniądz.
Poza tym zapewne też trzeba by opłacić prawnika.
Czyli ogólnie dość kosztowna sprawa (z mojego punktu widzenia).

Dlatego zagaduję tutaj, może ktoś ma jakieś doświadczenie w tej materii i może coś podpowiedzieć?
Bo może jest wyjście z tej przedziwnej sytuacji?
____________
Sekret mistrza - zawsze mam wybór, czy będę się tym przejmował, czy też nie.
Avatar użytkownika prawo przyciągania
Lambar
Administrator
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 20 sty 2010, o 21:57
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 118 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Czarodziejka » 5 lut 2013, o 07:00

Jak na moje nie płacić tylko pisać odwołanie. Prawnicy wcale nie są tacy drodzy, pismo to koszt do 200zł, porada ok 100. a 100 czy 200 to już nie 750 bo i zaraz twierdzisz że i do AB mogą się przyczepić.
Jak to masówka to prawdopodobnie po odwołaniu będziesz miał spokój.
A tu masz linki do bezpłatnych porad w Bydgoszczy i Toruniu:

http://www.bezpiecznyswiat.pl/aktualnos ... iczne.html

http://www.polszewski.pl/index.php/comp ... ady-prawne

http://kujawsko-pomorskie.ngo.pl/x/3133 ... A0CBE1153B

Dawaj znać na bieżąco co i jak postanowiłeś czy jak się toczy sprawa. I czy koniec końców ponosisz koszty.
Trzymam kciuki.

Czarodziejka
 
Posty: 774
Dołączył(a): 29 wrz 2010, o 14:21
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 265 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Lambar » 5 lut 2013, o 08:58

Dzięki! Dam znać gdy coś się zacznie klarować.
____________
Sekret mistrza - zawsze mam wybór, czy będę się tym przejmował, czy też nie.
Avatar użytkownika prawo przyciągania
Lambar
Administrator
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 20 sty 2010, o 21:57
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 118 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez martelina » 5 lut 2013, o 14:36

czy ty dostałes z e- sadu w Lublinie nakaz w postepowaniu upominawcym?jezeli tak to masz prawo sie odwolac podajac to co napisałes wyzej ze nie jest to strona sprzedazowa.

martelina
Wspieram Abraham Bank
 
Posty: 39
Dołączył(a): 6 sty 2012, o 23:49
Lokalizacja: dolnosląskie
Podziękował(a): 0 raz
Otrzymał(a) podziękowań: 5 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Lambar » 5 lut 2013, o 20:14

Nadawcą jest Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Czerniakowskiej w Warszawie.
Tak, mam 30 dni na odpowiedź. Zbieram wiedzę, pytam ludzi, czytam, wszystko po to by coś tam sklecić sensownego :-)
____________
Sekret mistrza - zawsze mam wybór, czy będę się tym przejmował, czy też nie.
Avatar użytkownika prawo przyciągania
Lambar
Administrator
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 20 sty 2010, o 21:57
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 118 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Bellinda » 6 lut 2013, o 00:44

Moja znajoma jest prawnikiem w UOKIK-u - podpytam.

Bellinda
 
Posty: 180
Dołączył(a): 26 cze 2011, o 19:39
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 70 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Lambar » 6 lut 2013, o 07:43

Super, dzięki!
I doprecyzowując, zrzuty ekranów z regulaminem, w obydwu pozwach dotyczą AB.
Także pewnie można będzie oddalić pozwy dotyczące LBN,
lecz oni przypuszczalnie mogą:
- doczepić się do AB
- może mają zgubione zrzuty od LBNa i wyślą ponownie

choć wątpię aby mogli to zrobić, bo wysyłka będzie już w czasie, gdy tych zapisów nie ma na obu stronach od dłuższego czasu.
____________
Sekret mistrza - zawsze mam wybór, czy będę się tym przejmował, czy też nie.
Avatar użytkownika prawo przyciągania
Lambar
Administrator
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 20 sty 2010, o 21:57
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 118 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Vilandra » 7 lut 2013, o 15:24

@Lambar, czyli tobie jako właścicielowi serwisu nie wolno zawrzec w regulaminie, że masz go prawo zmienić kiedy chcesz? Przecież każdy jeden regulamin zawiera taką klauzulę. Nie rozumiem tego...
Każdego dnia czuje się lepiej i doświadczam coraz więcej dobra i miłości.

Vilandra
 
Posty: 822
Dołączył(a): 10 lut 2012, o 21:36
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował(a): 177 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 149 razy

Re: Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Lambar » 8 lut 2013, o 21:22

A wolno mi, lecz muszę to odpowiednio ubrać w słowa.
Wychodzi na to, że musi być podana pełna procedura poinformowania użytkowników w jaki sposób zostaną o tym poinformowani. No przynajmniej tak wnioskuję z lektur różności w sieci. Ale to dotyczy tylko tej jednej klauzuli.
Bo to jest jedna z wielu niedozwolonych klauzul.
I normalnie strach się bać pisać jakieś bardziej skomplikowane regulaminy,
żeby zaraz jacyś przedsiębiorczy obywatele zacnej ojczyzny nie wpadli na pomysł jak zmusić mnie do podzielenia się swoimi zasobami materialnymi ;-)
____________
Sekret mistrza - zawsze mam wybór, czy będę się tym przejmował, czy też nie.
Avatar użytkownika prawo przyciągania
Lambar
Administrator
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 20 sty 2010, o 21:57
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 118 razy

Re : Potrzebna pomoc prawnika

Postprzez Izel » 12 lut 2013, o 01:06

Witam. Ja niestety miałam do czynienia z podobną sprawą. Prowadząc agencję turystyczną otrzymałam rok temu pismo z Sądu z Warszawy ( na stronie internetowej mojego biura zamieszczony był regulamin z ponoć 3 niedozwolonymi klauzulami). Na dodatek to była stara i nieużywana strona internetowa ponieważ założyłam portal turystyczny, a starą stronkę planowałam usunąć. Jednak fizycznie istniała. W owym czasie takie pisma otrzymało kilka biur z mojego regionu. Oczywiście sprawdziłam co z tym fantem zrobić u zaprzyjaźnionego klienta - prawnika. Podobno pięciu jego kolegów po fachu długo siedziało nad tymi wnioskami i zastanawiało się jak z tego wybrnąć najmniejszym kosztem.
Żeby się zanadto nie rozpisywać - niestety prawnik ostatecznie polecił mi pójść na ugodę ze "stowarzyszeniem" z Olsztyna, gdyż wedle prawa istnienie takich klauzul jest krzywdzące dla Klientów i nic nie jestem w stanie zrobić. Skwitował to zdaniem, że prawo jest prawem a nieznajomość prawa szkodzi (przyszło mi do głowy, że podobnie nieznajomość PP może szkodzić ;). Napisałam więc maila do nich, że chciałabym pójść na ugodę i natychmiast był odzew - ugoda kosztowała 1300 zł i szybko wycofali wnioski z sądu po uzyskaniu potwierdzenia przelewu. Pewne Biuro(nie pamiętam z jakiego miasta ) rozpoczęło walkę z nieuczciwym stowarzyszeniem oczywiście sądownie i przegrało ją płacąc dużo, dużo więcej po sprawie. W naszej branży było o tym bardzo głośno, niewielkie biuro, a dostało koszmarnie wysoką karę za 2 czy 3 niedozwolone klauzule. Może Tobie uda się załatwić tę przykrą sprawę inaczej - ja w każdym razie cieszyłam się, że dali mi spokój bo dostać tego typu wezwanie z sądu to żadna przyjemność. Na wszelki wypadek wyrzuciłam regulamin ze strony.
Może podpytać na jakimś innym forum czy komuś udało się z tego wybrnąć inaczej niż płacąc haracz ? Myślę że setki firm i sklepów internetowych musiało stawić czoła takim praktykom.
Izel
 
Posty: 3
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 22:10
Podziękował(a): 0 raz
Otrzymał(a) podziękowań: 0 raz

Następna strona


« Powrót do Little Big Notes


Kto przegląda forum prawo przyciągania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 1 gość